کاشت درخت زردآلو؛ پرورش و کوددهی چگونه است؟

انتشار: سه سال پیش | زمان مطالعه: ۷ دقیقه

زردآلو میوه هایش شبیه آلو ، گیلاس و هلو است. گلهایشان در بهار دیدنی هستند و میوه های رنگ روشن آنها تزئینی هستند. در بین باغداران درخت زردآلو طرفدار زیادی دارد. در این مطلب شما را با روش کاشت درخت زردآلو و شرایط مناسب برای پرورش این درخت زیبا با میوه هایی خوشمزه و پرخاصیت آشنا می کنیم. این مقاله نیز در ادامه مقالات قبلی در مورد درختان میوه است. اگر مقالات قبلی را مطالعه نکردید. پیشنهاد میکنم بعد از مطالعه این مقاله سری هم به آنها بزنید.

پیشنهاد مطالعه: کاشت درخت گلابی؛ هرس و الگوی کاشت

پیشنهاد مطالعه: کاشت انار؛ کوددهی و هرس

پیشنهاد مطالعه: کاشت پسته؛ تغذیه و هرس

کاشت درخت زردآلو؛ پرورش و کوددهی چگونه است؟

درخت زردآلو

درخت زردآلو یکی از آن درختان شگفت انگیز خود بارور است. به این معنی که برای میوه دادن به گرده افشانی احتیاج ندارد. گلهای درخت زردآلو می توانند در برخی مناطق تحت تأثیر سرمازدگی زنده بمانند، بنابراین گونه ای مقاوم و گیاه را انتخاب کنید که درخت در آنجا از سرما خوردگی ناگهانی در امان باشد.

درخت زردآلو در مناطقی با گرمای زیاد و آفتاب مناسب رشد میکند. به عنوان محصول مناطق مدیترانه ای، زردآلو در جایی که بهار و تابستان گرم بوده و آب زیادی در دسترس است، به خوبی رشد می کند.

خاک مناسب برای درخت زردآلو

انتخاب محل و خاک برای درخت زردآلو مهمترین است. درختان نیاز به خاک عمیق و زهکشی خوب با مقدار زیادی مواد آلی دارند.

خاک را طوری تنظیم کنید که زهکشی کافی داشته باشد. یک سوراخ دو برابر عمق و اطراف گلوله ریشه حفر کنید و درخت خود را بکارید. زردآلو نسبت به سطوح بالای نمک ، بور ، کلرید و سایر عناصر تحمل ندارد.

تغذیه و کوددهی درخت زردآلو در مراقبت کلی آنها مهم خواهد بود. این درختان معمولاً آنچه را که نیاز دارند از خاک دریافت می کنند. البته به شرطی که از قبل نیازهای لازم برای رشد درخت آماده شده باشد. درختان به (2.5 سانتیمتر) آب در هفته به ویژه در زمان شکوفه و باردهی نیاز دارند.

کاشت درخت زردآلو؛ پرورش و کوددهی چگونه است؟

کاشت درخت زردآلو

قبل از کاشت درخت زردآلو یک آزمایش نفوذ آب را با حفر یک حفره به عمق و عرض (30 سانتی متر) انجام دهید. حفره کاشت آب را پر کنید و تا روز بعد صبر کنید. دوباره حفره را پر کنید و یک چوب یا لبه مستقیم را روی قسمت بالا قرار دهید. هر ساعت قطره آب را اندازه بگیرید. قرائت ایده آل حدود 5 سانتی متر در ساعت خواهد بود. درخت زردآلو زود شکوفه می دهد. زمانهایی در مراقبت از درخت زردآلو وجود دارد که یخبندان دیررس مشکل ساز است. بنابراین مطمئن شوید که درختان خود را در مناطق مرتفع تری بکارید.

هرس کردن درخت زردآلو

برای جلوگیری از خیس شدن برگها، گلها و میوه ها از سیستم آبیاری قطره ای استفاده کنید. میوه ها را با فاصله 3.8 تا 5 سانتی متر از هم بگذارید. این امر  باعث می شود که میوه بزرگتر و آبدارتر شود. زردآلوها باید هر ساله در اوایل تابستان تا اواخر پاییز هرس داده شوند. آفات و بسیاری از بیماریهای قارچی به درخت آسیب میزند. برای جلوگیری از چنین بیماری هایی، اسپری قارچ کش را بهار استفاده کنید.

نگهداری درخت زردآلو

نگهداری درخت زردآلو آسان است. به شما مقدار زیادی میوه زردآلو زیبا و خوشمزه می دهد. درخت زردآلو مقاوم هستند. درخت زردآلو با خاک کمپوست خوب ، آبیاری مداوم و آفتاب کامل: سالها میوه های شیرین و آبدار به شما می دهد.

اگر به نظر می رسد درخت شما با سرعت خوبی رشد نمی کندف ممکن است خاک درخت زردآلو نیاز به افزایش کمی نیتروژن داشته باشد. این را باید فقط پس از شروع میوه دادن درخت اعمال کرد. در طول فصل شکوفائی ، می توانید از کود نیتروژن دار استفاده کنید تا سیستم ریشه ای سالم و تولید میوه تشویق شود.

آبیاری درخت زردآلو

درخت زردآلو تازه کاشته شده را اغلب در اولین بهار و تابستان خود و قبل از شروع هرگونه خشکسالی، آبیاری کنید. درختان بالغ نیز ممکن است نیاز به آبیاری داشته باشند. این امر به ویژه هنگامی که میوه شروع به بزرگ شدن می کند، بسیار مهم است.

در زمان شکوفه دهی و باردهی ، درخت زردآلو شما به طور هفتگی به 2 سانتیمتر آب نیاز دارد. برای تکمیل بارندگی طبیعی به درختان خود آب دهید. از خیس شدن گلها ، برگها و میوه ها به ویژه در فصول مرطوب خودداری کنید. از سیستم آبیاری قطره ای باغ برای آبیاری کامل درختان میوه خود در ریشه استفاده کنید.

کاشت درخت زردآلو؛ پرورش و کوددهی چگونه است؟

بیماری های درخت زردآلو

درخت زردآلو نسبتاً مقاوم هستند و فقط مستعد ابتلا به چند بیماری شایع هستند که آنها را به یک انتخاب عالی برای باغ خانه شما تبدیل می کند. با داشتن دانش و نگاهی تیزبینانه، از بروز انواع بیماریهای این درخت جلوگیری کنید.

کوددهی به درخت زردآلو

اگر درخت زردآلو سلامت است اما تولید میوه اش چشم گیر نیست، زمان کوددهی درخت شما فرارسیده است. به عنوان مثال ، در اوایل بهار و پاییز از کود متعادل ، 16-16-16 استفاده کنید. بیش از 1 کیلوگرم نیتروژن واقعی در سال استفاده نکنید. این بدان معناست که شما بیش از 2 کیلوگرم از 16-16-16 در سال-یا 1.5کیلوگرم در هر برنامه نیمساله استفاده نمی کنید.

در اواخر زمستان ، از کود پتاسیم بالا تغذیه کنید. دو مشت در متر مربع/حیاط در اطراف درختانی که در خاک برهنه رشد می کنند ، و دو و نیم در اطراف درختانی که در چمن رشد می کنند ، پراکنده کنید.

مالچ لایه ای از مواد با ضخامت حداقل 5 سانتی متر است. در اواخر پاییز تا اواخر زمستان روی سطح خاک ریخته می شود. با افزودن مواد مغذی یا مواد آلی به خاک وکاهش اتلاف آب از خاک و همچنین از بین بردن علف های هرز برای محافظت از سرما و بهبود رشد گیاه استفاده میشود. به عنوان مثال می توان به کود، پوست خرد شده ، شن ، تراشه و تخته سنگ اشاره کرد.

در اطراف ناحیه ریشه با یک لایه 5 سانتیمتری کود خوب پوسیده مالچ کنید تا به حفظ رطوبت در خاک کمک کند. به جلوگیری از تنش خشکی کمک می کند ، به ویژه در اوایل تا اواسط تابستان که میوه بزرگ می شود.

محافظت از شکوفه های درخت زردآلو

با پوشاندن درخت زردآلو در طول شب از شکوفه در برابر یخ زدگی محافظت کنید.

پشم گوسفند یک ماده فیبری نرم و شفاف است که به عنوان پوشش محصول نیز شناخته می شود. روی گیاهان آسیب پذیر قرار می گیرد تا از آنها در برابر آب و هوا محافظت کند (پشم حدود 2 درجه سانتیگراد از سرما محافظت می کند).

اما مطمئن شوید که پوشش به گلها برخورد نکند و در طول روز آن را بردارید تا نور خورشید و حشرات گرده افشان وارد درخت شود.

کاشت درخت زردآلو؛ پرورش و کوددهی چگونه است؟

گرده افشانی دستی درخت زردآلو

درخت زردآلو خود بارور است. برای اطمینان از محصول خوب، گرده افشانی دستی معمولاً مورد نیاز است. درختان تحت پوشش باید گرده افشانی شوند.

گرده افشانی دستی را برای چندین روز انجام دهید ، در حالت ایده آل حوالی ظهر در هوای خشک و آفتابی. برای اطمینان از گرده افشانی، درخت را کمی با آب غبارآلود کنید. زمان دهید تا گلها قبل از تاریکی هوا خشک شوند.

کلام آخر

درخت زردآلو و میوه آن از زیباترین درختها در باغ است. زیرا شکوفه های زیبا دارد. اما کاشت و پرورش این درخت نیاز به دانستن نکاتی دارد. با مطالعه این مقاله خواهید توانست درختی زیبا و پر از میوه در باغ خود داشته باشید.

یک باغدار حرفه ای همواره می آموزد و به کار میبرد را بیاد داشته باشید و باغداری خود را با یادگیری مطالب جدید لذت بخش نمایید ما تکنیک هایی را در سایت به صورت رایگان آموزش میدهیم که میتواند در بخش آموزش های کاربردی  و مقالات حرفه ای باغداری آن ها را بیابید.اگر علاقه مند به نکات باغداری هستید بخش ویژه سایت باغ شهری را از دست ندهید.

فیلم بیست نکته طلایی در باغداری حرفه ای

جدیدترین محصول آموزشی

با افتخار به شما دوره آموزشی ویدیویی "بیست نکته طلایی در باغداری حرفه ای" را معرفی می کنیم. این دوره شامل مطالبی است که به شما در بهبود و بهره‌برداری از باغ کمک خواهد کرد.شما با اصول و روش‌های مهمی مثل هرس، کوددهی، سم‌پاشی، انتخاب نهال مناسب و مبارزه با افات آشنا خواهید شد.

در این دوره آموزشی، با تمام جزئیات به این موضوعات پرداخته خواهد شد و شما با داشتن دانش لازم، قادر خواهید بود باغ خود را به شکل حرفه‌ای مدیریت کنید و به بهترین نتیجه ممکن دست یابید.

مطالعه مشخصات دوره

کتاب سیر تا پیاز درخت انگور

باغداری به عنوان سرمایه گذاری بلندمدت، نیازمند انتخاب بهترین الگوها و روشهاست.
همچنین مستلزم شناخت دقیق از شرایط آب وهوایی و خاکی مورد نیاز درختان است تا از موارد تهدید سرمایه گذاری جلوگیری شود و بستر تولید اقتصادی و با کیفیت و کمیت مطلوب فراهم شود.

کتاب سیر تا پیاز درخت انگور برای هر باغداری که میخواهد صفر تا صد درخت انگور را آموزش ببینید لازم است.

مطالعه مشخصات کتاب

کتاب سیر تا پیاز درخت گردو

کتاب سیر تا پیاز درخت گردو برای باغداری درخت گردو لازم است، هر فردی که در حوزه درخت گردو فعالیت می کند و یا قصد احداث باغ گردو را دارد باید بداند که دنیای باغداری این درخت چه میگذرد و با شیوه های باغداری و نکات اختصاصی این درخت آشنا شود.

در صورتی که شما قصد احداث باغ گردو را دارید کتاب سیر تا پیاز درخت گردو شما را برای یک شروع قوی آماده می کند و دیدگاه شما را نسبت به این درخت تغییر خواهد داد.

مطالعه مشخصات کتاب

مقالات باغداری بیشتر

نکات باغداری بیشتر

دیدگاه های ارزشمند کاربران

باغ‌شهری | آموزش باغداری - فروشگاه اینترنتی باغداری

باغ‌شهری چیست؟

ورود به باغ شهری

ثبت نام

قوانین و مقررات

راه های ارتباطی با باغ‌ شهری

تماس با ما

باغ شهری را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام باغ شهری

تلگرام باغ شهری

با باغ‌شهری یک قدم فراتر! حقوق محفوظ است -زمستان ۱۴۰۰ «نسخه ۴»
logo-samandehi