کاشت سیب؛ الگوی کاشت و کوددهی چگونه انجام می شود؟

انتشار: سه سال پیش | زمان مطالعه: ۸ دقیقه

در این آموزش باغداری باتوجه به شروع شدن فصل پائیز و آمدن میوه خوشمزه سیب به بازار ترجیح دادیم باغداری و الگو کاشت و کوددهی درخت سیب را به شما یاد دهیم تا بتوانید در باغ شخصی یا حیاط منزل درخت سیب داشته باشید.

درخت سیب

درختان سیب نه تنها در زمین هایی با مساحت زیاد بلکه در یک فضای کوچک مانند حیاط منزل هم میتوان کاشت و محصول خوبی تولید کند. کاشت سیب فقط در مناطقی که آب و هوای پاییز و زمستان معتدل و مرطوبی دارد، مناسب است. بررسی شرایط اقلیمی برای رشد سیب بسیار مهم است. بیماری ها و آفات زیادی وجود دارند که باعث آسیب درخت سیب میشود.

پرورش درخت سیب از بذر

بذرهای سیب از نظر ژنتیکی با درخت مادر متفاوت هستند ، به این معنی که اندازه درخت ، مقاومت و کیفیت میوه متفاوت است. ممکن است 8 تا 10 سال طول بکشد تا یک نهال سیب به اندازه کافی بزرگ شود تا سیب تولید کند.

نحوه کاشت بذر سیب

دانه های سیب قبل از آماده شدن برای جوانه زنی و رشد باید در معرض شرایط سرد و مرطوب قرار گیرند. آنها را در پاییز در عمق یک تا دو سانتی متری بکارید و پس از رشد نهال آن را به خوبی آبیاری کرده و مراقب آفات باشید. بهترین زمان باروری یک درخت سیب پاییز پس از ریزش برگها است.

انتخاب محیط مناسب برای کاشت درخت سیب

مانند بیشتر میوه ها ، درخت سیب وقتی در زیر نور کامل آفتاب رشد می کنند ، بهترین عملکرد را دارند ، این بدان معناست که روزانه شش ساعت یا بیشتر از تابش مستقیم تابستان در تابستان استفاده می شود.

درختان سیب به خاک با زهکشی خوب نیاز دارند ، اما باید بتوانند رطوبت خود را حفظ کنند. خاکهای دارای بافت سبک تا متوسط ​​بهتر است. خاکهای دارای زهکشی ضعیف منجر به پوسیدگی ریشه درخت می شود. میوه را در مکانی با گردش خوب هوا بکارید تا برگها به سرعت پس از بارندگی یا آبیاری خشک شوند. درختان را در نزدیکی مناطق جنگلی یا درختان دیگر نکارید.

pH ایده آل خاک 6.0 تا 6.5 است اما محدوده pH 5.5 تا 7.0 قابل قبول است. قبل از کاشت درختان سیب ، آزمایش خاک انجام دهید.

الگو کاشت درخت سیب

قبل از کاشت: ریشه درخت سیب را در یک سطل یا وان بزرگ آب به مدت یک تا دو ساعت خیس کنید. این امر به جلوگیری از خشک شدن ریشه ها در حین کاشت کمک می کند. از خیساندن ریشه ها به مدت بیش از شش ساعت خودداری کنید. به یاد داشته باشید: قبل از کاشت، ریشه ها را در معرض دمای انجماد قرار ندهید.

محل کاشت را به اندازه کافی عمیق و وسیع حفر کنید تا ریشه دارای فضای کافی برای گسترش و رشد باشد. هنگام حفر مکان کاشت ، مطمئن شوید که به اندازه کافی عمیق و وسیع است تا ریشه درخت سیب فضای کافی برای گسترش داشته باشد.

درخت سیب را در مرکز حفره با ریشه های بسمت پایین قرار دهید. خاک در اطراف ریشه ها به طور کامل پر و محکم کنید تا از ایجاد کیسه های هوا جلوگیری کنید.

خاک را به طور مساوی در اطراف درخت پخش کنید تا از آسیب ناشی از تجمع آب و یخ زدگی در اطراف تنه درخت سیب در فصل زمستان جلوگیری شود.

پس از کاشت درخت سیب

درخت سیب تازه کاشته شده را آبیاری کنید. پس از آبیاری ، اگر خاک ته نشین شد و فرو رفت، خاک بیشتری به آن اضافه کنید. به اندازه ای که دوباره چاله را تا سطح زمین پر کنید.

آبیاری درخت سیب

یک لایه از مواد آلی مانند مالچ چوب (به جای مواد معدنی مانند سنگها) ، با ضخامت حدود  پنج تا ده سانتی متر، در اطراف ناحیه ریشه درخت سیب خود بریزید. مالچ پاشی به جلوگیری از علف های هرز کمک می کند و در عین حال از تبخیر سریع آب از منطقه ریشه جلوگیری می کند. در پاییز ، لایه مالچ را دو برابر کنید.

هرس درخت سیب

هرس رشد کلی درخت سیب جوان را کند می کند و می تواند باردهی را به تاخیر بیاندازد ، بنابراین برای هرس کردن، عجله نکنید. چندین روش برای رشد بدون هرس وجود دارد. مانند:

  • جوانه های نامناسب را قبل از رشد به شاخه های نابجا جدا کنید.
  • ساقه را به صورت افقی به مدت چند هفته به سمت پایین خم کنید تا رشد کند شود. با نخ به ساقه ها یا شاخه های پایینی ببندید.
  • هرساله هر بار درخت سیب را هرس کنید. هرس با ورود نور و هوای بیشتر ، آفات را کاهش می دهد. درختان بزرگ ممکن است به هرس بیشتری نیاز داشته باشند.
  • شاخه های ضعیف که اغلب از قسمت زیرین اندامها آویزان هستند را جدا کنید.
  • ساقه هایی که بیش از حد خشک شده اند را کوتاه کنید.

کوددهی درخت سیب

کوددهی یک راه عالی برای پر کردن مواد مغذی در خاک است.  همیشه قبل از استفاده از کود ، خاک را آزمایش کنید. خاکهای مختلف می توانند مقادیر متفاوتی از عناصر بومی مورد نیاز برای حمایت از سلامت و توسعه درخت سیب را داشته باشند. اگر متوجه شدید که خاک شما فاقد مواد مغذی لازم (نیتروژن ، فسفات ، پتاس و غیره) است ، حتما کودی را انتخاب کنید که کمبود مواد مغذی خاک را تامین کند. قبل از هرگونه افزودن کود، خاک خود را بشناسید و اهمیت آزمایش خاک را دریابید.

اطلاعاتی در مورد کود

کودها چه مصنوعی و چه ارگانیک حاوی مواد مغذی مانند نیتروژن N ، فسفات P و پتاس K هستند.

به طور کلی ، درختان سیب زمانی رشد می کنند که مواد مغذی مانند نیتروژن ، فسفر و پتاسیم وجود داشته باشد. نیتروژن به رشد رویشی (برگها و شاخه ها) کمک می کند. فسفر در رشد ریشه و شکوفه نقش دارد. پتاسیم مسئول کارآیی طبیعی درخت سیب در برابر بیماری ها و سیستم هایی است که از سلامت کلی آن حمایت می کند.

زمان کوددهی درخت سیب

اگر درخت سیب جدید شما در طول فصل رشد به طور متوسط 20 الی 25 سانتی متر رشد ندارند ، کوددهی را از بهار بعدی شروع کنید. به طور معمول از کودها در فصل رشد استفاده می شوند. پس از شروع به باردهی جذب نیتروژن توسط درختان سیب افزایش می یابد. استفاده از کودهای حاوی نیتروژن بالا یکبار در اوایل بهار برای درختان سیب میوه دار توصیه می شود.

خاک مناسب برای درخت سیب

درخت سیب برای رشد خوب به خاک حاصلخیز نیاز دارند ، بنابراین ، قبل از کاشت ، خاک محل کاشت درختان خود را آزمایش کنید.  از جمله pH خاک.  اگر pH خاک محل کاشت درخت 6.0-7.0 باشد ، وضعیت خوبی برای رشد درخت است. درختان سیب حتی در دمای بسیار پایین نیز کاشته می شوند. اگر یخبندان شدید باشد ، توصیه می شود که کاشت را برای مدتی به تعویق بیندازید تا درجه حرارت معتدل شود. ریشه ها را در معرض دمای سرد یا پایین قرار ندهید.

درختان سیب جوان ، از 1 تا 3 سالگی ، باید حدود 30 سانتی متر یا بیشتر در سال رشد کنند. اگر متوجه لکه های قهوه ای و چوب پنبه ای در داخل سیب یا مرگ جوانه در انتهای ساقه شده اید ، ممکن است خاک دچار کمبود بور باشد. راه حل آسان، استفاده از بوراکس هر 3-4 سال به مقدار 226  گرم در هر درخت بزرگ است.

کمبود کلسیم منجر به سیب نرم می شود که به سرعت خراب می شود. آهک را به عنوان پیشگیری استفاده کنید. پتاسیم اندازه و رنگ میوه را بهبود می بخشد و از آسیب سرمازدگی در فصل بهار محافظت می کند. کمبود پتاسیم باعث پیچ خوردن برگها و قهوه ای شدن برگهای قدیمی تر می شود.

سخن آخر

آزمایش خاک تنها راهی است که می توان تعیین کرد چه نوع کودی برای درخت سیب مورد نیاز است. به طور کلی ، همه درختان میوه در pH خاک بین 6.0-6.5 رشد می کنند.  درختان سیب از پتاسیم و کلسیم زیادی استفاده می کنند. برای اینکه واقعا بدانید درخت شما به چه مواد مغذی دیگری احتیاج دارد ، باید یک آزمایش خاک انجام دهید.

فیلم بیست نکته طلایی در باغداری حرفه ای

جدیدترین محصول آموزشی

با افتخار به شما دوره آموزشی ویدیویی "بیست نکته طلایی در باغداری حرفه ای" را معرفی می کنیم. این دوره شامل مطالبی است که به شما در بهبود و بهره‌برداری از باغ کمک خواهد کرد.شما با اصول و روش‌های مهمی مثل هرس، کوددهی، سم‌پاشی، انتخاب نهال مناسب و مبارزه با افات آشنا خواهید شد.

در این دوره آموزشی، با تمام جزئیات به این موضوعات پرداخته خواهد شد و شما با داشتن دانش لازم، قادر خواهید بود باغ خود را به شکل حرفه‌ای مدیریت کنید و به بهترین نتیجه ممکن دست یابید.

مطالعه مشخصات دوره

کتاب سیر تا پیاز درخت انگور

باغداری به عنوان سرمایه گذاری بلندمدت، نیازمند انتخاب بهترین الگوها و روشهاست.
همچنین مستلزم شناخت دقیق از شرایط آب وهوایی و خاکی مورد نیاز درختان است تا از موارد تهدید سرمایه گذاری جلوگیری شود و بستر تولید اقتصادی و با کیفیت و کمیت مطلوب فراهم شود.

کتاب سیر تا پیاز درخت انگور برای هر باغداری که میخواهد صفر تا صد درخت انگور را آموزش ببینید لازم است.

مطالعه مشخصات کتاب

کتاب سیر تا پیاز درخت گردو

کتاب سیر تا پیاز درخت گردو برای باغداری درخت گردو لازم است، هر فردی که در حوزه درخت گردو فعالیت می کند و یا قصد احداث باغ گردو را دارد باید بداند که دنیای باغداری این درخت چه میگذرد و با شیوه های باغداری و نکات اختصاصی این درخت آشنا شود.

در صورتی که شما قصد احداث باغ گردو را دارید کتاب سیر تا پیاز درخت گردو شما را برای یک شروع قوی آماده می کند و دیدگاه شما را نسبت به این درخت تغییر خواهد داد.

مطالعه مشخصات کتاب

مقالات باغداری بیشتر

نکات باغداری بیشتر

دیدگاه های ارزشمند کاربران

باغ‌شهری | آموزش باغداری - فروشگاه اینترنتی باغداری

باغ‌شهری چیست؟

ورود به باغ شهری

ثبت نام

قوانین و مقررات

راه های ارتباطی با باغ‌ شهری

تماس با ما

باغ شهری را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام باغ شهری

تلگرام باغ شهری

با باغ‌شهری یک قدم فراتر! حقوق محفوظ است -زمستان ۱۴۰۰ «نسخه ۴»
logo-samandehi