پنج عملیات مهم مبارزه زمستانه در باغات

انتشار: سه سال پیش | زمان مطالعه: ۴ دقیقه

این مقاله زمانی در حال انتشار برای شما باغداران محترم است که به صورت مکرر در فرم تماس با ما و قسمت نظرات وب سایت باغ شهری در مورد مسائل باغداری در زمستان سوالاتی از جانب شما برای ما رسیده است و ما در چند مقاله باغداری  به تمامی سوالات باغداری شما پاسخ داده ایم. که در ادامه در میان متن نیز میتوانید به مقالات دیگر در این زمینه مراجعه فرمایید. 

همانطور که گفته شده این اولین مقاله در مورد باغداری در زمستان نیست و همچنین با توجه به سوالات شما آخرین مقاله نیز در این زمینه نخواهد بود شما باغدار محترم میتوانید برای اطلاع از انتشار مقاله در باغ شهری و مطالعه به محض انتشار در باغ شهری ثبت نام کرده و از خدمات بزرگترین جامعه باغداران ایران استفاده نمایید.

توصیه مطالعه: انواع سرمازدگی در باغات میوه و روش های جلوگیری از آن

توصیه مطالعه: اصول صحیح مدیریت باغ در زمستان + فایل صوتی

توصیه مطالعه: خواص یخ آب زمستانه چیست؟نظافت باغ

پس از برداشت محصول لازم است کلیه اندام های خشک وآلوده ازصحن باغات جمع آوری شده وسوزانده یا زیر خاک شوند.

 

حذف پاجوش ،تنه جوش و علفهای هرز

 

بوته های خشک ،پاجوش و تنه جوش و علف های هرز پناهگاهی برای شیوع آفات می باشند که باید از اطراف تنه و ریشه درختان کنده وسوزانده شود.

 

 شخم زدن  


به منظور برهم زدن پناهگاه زمستانه آفات در باغ از اواخر پاییز تا اواخر زمستان باید نسبت به شخم زدن بستر درختان اقدام کرد ،کندوکوب یا شخم یعنی زیر و رو کردن بستر خاک درختان (تشتک) با بیل تا محل سایه انداز درخت و تا حدود  22 سانتی متری عمق خاک که با هدف هوادهی و اصلاح بافت خاک انجام می شود علاوه بر آن در صورتی که شخم باغات فراگیر و اصولی انجام شود در کاهش میزان ذخیره آفات در خاک نیز تاثیر بسزایی دارد.

 یخ آب


 
در صورت امکان آبیاری در طول زمستان یک یا دو مرتبه در دمای زیر صفر باغات را آبیاری نموده تا با ایجاد یخ آب همراه با شخم به موقع جمعیت آفات در خاک کاهش یابد.

 

 هرس شاخه های آلوده

 

در صورت وجود آفات چوب خوار و پوست خوار وشپشک ها به ویژه سوسک سر شاخه خواروکرم خراط هرس شاخه های آلوده و آتش زدن آنها در کاهش آلودگی و آفات خیلی موثر خواهد بود.

تغذیه زمستانه باغات میوه را فراموش نکنید.

فیلم بیست نکته طلایی در باغداری حرفه ای

جدیدترین محصول آموزشی

با افتخار به شما دوره آموزشی ویدیویی "بیست نکته طلایی در باغداری حرفه ای" را معرفی می کنیم. این دوره شامل مطالبی است که به شما در بهبود و بهره‌برداری از باغ کمک خواهد کرد.شما با اصول و روش‌های مهمی مثل هرس، کوددهی، سم‌پاشی، انتخاب نهال مناسب و مبارزه با افات آشنا خواهید شد.

در این دوره آموزشی، با تمام جزئیات به این موضوعات پرداخته خواهد شد و شما با داشتن دانش لازم، قادر خواهید بود باغ خود را به شکل حرفه‌ای مدیریت کنید و به بهترین نتیجه ممکن دست یابید.

مطالعه مشخصات دوره

کتاب سیر تا پیاز درخت انگور

باغداری به عنوان سرمایه گذاری بلندمدت، نیازمند انتخاب بهترین الگوها و روشهاست.
همچنین مستلزم شناخت دقیق از شرایط آب وهوایی و خاکی مورد نیاز درختان است تا از موارد تهدید سرمایه گذاری جلوگیری شود و بستر تولید اقتصادی و با کیفیت و کمیت مطلوب فراهم شود.

کتاب سیر تا پیاز درخت انگور برای هر باغداری که میخواهد صفر تا صد درخت انگور را آموزش ببینید لازم است.

مطالعه مشخصات کتاب

کتاب سیر تا پیاز درخت گردو

کتاب سیر تا پیاز درخت گردو برای باغداری درخت گردو لازم است، هر فردی که در حوزه درخت گردو فعالیت می کند و یا قصد احداث باغ گردو را دارد باید بداند که دنیای باغداری این درخت چه میگذرد و با شیوه های باغداری و نکات اختصاصی این درخت آشنا شود.

در صورتی که شما قصد احداث باغ گردو را دارید کتاب سیر تا پیاز درخت گردو شما را برای یک شروع قوی آماده می کند و دیدگاه شما را نسبت به این درخت تغییر خواهد داد.

مطالعه مشخصات کتاب

مقالات باغداری بیشتر

نکات باغداری بیشتر

دیدگاه های ارزشمند کاربران

مقصود باستانی
۱۴۰۰-۰۲-۲۵ ۰۸:۴۱:۴۴

با سلام و احترام: سایت بسیار مفید و قابل استفاده ای، هم برای باغداران حرفه ای سنتی، هم برای باغداران و افراد آماتور و غیر متخصص، و حتی برای برای افرادی که باغدار حرفه ای و دارای تخصص می باشند. از اینرو امیدوارم موفقیت در استمرار ادامه فعالیت و همچنین گسترش تنوع فعالیت در برنامه مسئولین محترم سایت قرار داشته باشد. ضمنا بخش پرسش و پاسخ سایت واقعا بی نظیر و عالی بود. متشکرم

۱۴۰۰-۰۲-۲۵ ۰۹:۵۸:۰۹

سلام و درود بر شما از اینکه باغ شهری توانسته است نظر شما را جلب کند و مورد توجه شما قرار بگیرد خوشحال و خرسندیم. پاینده و پیروز باشید


باغ‌شهری | آموزش باغداری - فروشگاه اینترنتی باغداری

باغ‌شهری چیست؟

ورود به باغ شهری

ثبت نام

قوانین و مقررات

راه های ارتباطی با باغ‌ شهری

تماس با ما

باغ شهری را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام باغ شهری

تلگرام باغ شهری

با باغ‌شهری یک قدم فراتر! حقوق محفوظ است -زمستان ۱۴۰۰ «نسخه ۴»
logo-samandehi