درخت انجیر؛ شرایط کاشت و کوددهی

انتشار: سه سال پیش | زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

انجیر یک میوه خوشمزه و منبع عالی پتاسیم ، فیبر و کلسیم است. این درخت در آب و هوای گرم رشد می کند اما می توان آن را در مناطق معتدل تر با کمی مراقبت بیشتر کشت کرد. شما با این مقاله در مورد نحوه پرورش درخت انجیر و کوددهی این درخت آشنا می شوید.

درخت انجیر؛ شرایط کاشت و کوددهی

درخت انجیر

درخت انجیر در مناطقی با تابستان های طولانی و گرم رشد می کند اما در مناطق سردتر نیز رشد خواهد داشت. درخت انجیر Ficus carica از گونه پرطرفدار برای کاشت خانگی است زیرا برای تولید انجیر به گرده افشانی احتیاجی ندارند. انواع زیادی از درخت انجیر وجود دارد ، از جمله انواع مقاوم که می توانند در هوای کمی سردتر در خارج از منزل پرورش داده شوند. سایر گونه های انجیر، یا میوه های خوراکی تولید نمی کنند و یا دارای نیازهای گرده افشانی بسیار خاصی هستند و این باعث می شود که باغداران خانگی برای پرورش درخت انجیر دچار مشکل شوند.

انجیر را می توان تازه از درخت چید و نوش جان کرد. توجه داشته باشید که انجیرها پس از چیدن به بلوغ خود ادامه نمی دهند ، بنابراین حتما در زمان مناسب برداشت کنید.

الگو کاشت درخت انجیر

درختان انجیر را در اوایل بهار یا اواخر پاییز ، هنگامی که درخت در خواب است ، در فضای باز بکارید. برای کاشت درخت انجیر، آنها را در گلدان بر پایه خاک پرورش دهید و برای بهبود زهکشی ، تراشه های پوست اضافه کنید. درخت را در تابستان در معرض آفتاب قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که هر 4 هفته یک بار در بهار و تابستان کودی با نیتروژن بالا اضافه کنید و درخت را به طور متوسط ​​آبیاری کنید. در زمستان درخت را به داخل خانه منتقل کنید و خاک را مرطوب نگه دارید.

برای درختان انجیر در فضای باز ، درخت را در بهار یا اوایل پاییز در آفتاب کامل بکارید. درختان انجیر تا زمانی که خاک دارای زهکشی خوب و حاوی مقدار زیادی مواد آلی باشد می توانند در انواع خاک رشد کنند.

درخت انجیر؛ شرایط کاشت و کوددهی

کاشت درخت انجیر در باغ

گیاه را از گلدان خارج کرده و حفره ای چند سانتی متری در خاک ایجاد کنید. درخت را در وسط حفره قرار دهید و درخت را بیش از حد خم نکنید.

مراقبت از درخت انجیر

درخت انجیر جوان را به طور منظم آبیاری کنید تا به استقرار آنها کمک کند. در مناطق دارای آب و هوای خشک ، درختان انجیر را حداقل هفته ای یکبار به طور عمیق آبیاری کنید.

اگر درخت انجیر شما زیاد رشد نمی کند (کمتر از 30 سانتیمتر در یک فصل رشد) ، می توانید نیم کیلوگرم مکمل نیتروژن اضافه کنید. نیتروژن را به 3 تا 4 وعده تقسیم کنید. از نیتروژن در اواخر زمستان و در اواسط تابستان استفاده کنید. همچنین می توانید یک لایه مالچ در اطراف درخت قرار دهید تا از علف های هرز جلوگیری کرده و رطوبت را برای ریشه ها حفظ کنید. درختان انجیر به هرس کمی نیاز دارند. در طول فصل خواب ، مطمئن شوید که تمام شاخه های مرده ، بیمار یا ضعیف را جدا کرده و رشد را بیشتر کنید.

برداشت انجیر

شما باید انجیر را فقط زمانی که کاملاً رسیده باشد برداشت کنید. انجیرها باید کاملاً رنگی بوده و در لمس کمی نرم شوند. انجیر محبوب پرندگان است. هنگام چیدن انجیر ، دستکش یا آستین بلند بپوشید زیرا شیره درخت انجیر می تواند پوست شما را تحریک کند. انجیر بسیار فاسد شدنی است. انجیر را در یخچال نگهداری کنید. آنها 2 تا 3 روز نگه داشته می شوند. انجیر پس از رسیدن بهترین طعم خود را دارد زیرا در این زمان است که میوه آنها شیرین ترین طعم را دارد. اگر انجیرهای خود را خیلی زود برداشت کنید ، ممکن است تلخ و خشک باشد.

درخت انجیر؛ شرایط کاشت و کوددهی

نگهداری طولانی مدت انجیر

برای نگهداری طولانی مدت، می توانید انجیرها را برای استفاده بعدی فریز کنید. یکی دیگر از روش های ذخیره سازی خشک کردن انجیر است. شما همچنین می توانید انجیر را کنسرو یا مربا کنید.

آبیاری درخت انجیر

نحوه باروری و آبیاری درخت انجیر به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله: نوع خاک ، حاصلخیزی خاک ، شرایط آب و هوایی و موقعیت مکانی. درختان انجیر به طور رضایت بخشی در خاکهای حاصلخیز بدون کود رشد می کنند. با این حال ، کود در خاکهایی با باروری کم یا جایی که رقابت با سایر گیاهان سنگین است مورد نیاز است.

ارزیابی شرایط خاک برای درخت انجیر

انجیر در اکثر انواع خاک به جز در خاکهای بسیار فشرده یا خاکهای بسیار نابارور رشد خوبی خواهد داشت. درختان انجیر در خاک مرطوب و دارای زهکشی خوب و غنی از مواد آلی بهترین میوه را رشد می دهند و تولید می کنند.  درخت انجیر در خاک کمی اسیدی ، در مقیاس pH بین 6.0 تا 6.5 بهترین عملکرد را دارند. اگر از pH خاک خود مطمئن نیستید و اینکه آیا برای پرورش درخت انجیر مناسب است یا خیر ، بهتر است PH خاک را در منطقه کاشت آزمایش کنید. شما می توانید به سرعت pH خاک را با یک کیت ارزان قیمت خاک یا کاوشگر pH ، تست کنید.

کوددهی درخت انجیر

اگرچه نیتروژن معمولاً تنها عنصر مورد نیاز گیاه است ، اما سایر مواد مغذی ممکن است در برخی مناطق کمبود داشته باشد. اگر رشد ضعیف نشان دهنده نیاز به کود است ، درخت خود را با کود، تغذیه کنید.

نوع کود برای درخت انجیر

       نکته مهم:

درخت انجیر را می توان با غذاهای گیاهی ارگانیک یا کودهای معدنی مانند 10-10-10 تغذیه کرد. نوع کودی که برای استفاده انتخاب می کنید بستگی به شما دارد.

 

زمان کوددهی درخت انجیر

هنگام کاشتن درخت انجیر در فصل خواب ، وقتی درختان برگ ندارند ، کود ندهید. برای بارور شدن منتظر بمانید تا رشد جدیدی آغاز شود. درختان انجیر را می توان در زمان کاشت در بهار و تابستان بارور کرد ، اما کوددهی را دو ماه قبل از اولین سرمازدگی معمولی در منطقه خود متوقف کنید. کوددهی دیرهنگام می تواند حساسیت را تحریک کند و درخت با انجماد زودرس آسیب ببیند.

پس از آن ، روی خاک درختان ، کود یا غذای گیاهی ارگانیک مانند آرد خون ، کنجاله پنبه ، کنجاله یونجه یا امولسیون ماهی ، هنگامی که رشد جدیدی در بهار شروع می شود ، استفاده کنید. می توان از غذای گیاهی ارگانیک در اواخر بهار یا اوایل تابستان استفاده کرد. کود را به طور مساوی در زیر و اطراف خاک پخش کنید.

درخت انجیر؛ شرایط کاشت و کوددهی

آفتاب مورد نیاز درخت انجیر

برای میوه های بزرگ و آبدار، درخت انجیر شما باید تا حد ممکن آفتاب بگیرند. در حالی که درختان انجیر می توانند سایه جزئی را تحمل کنند ، اگر درختان در معرض آفتاب کامل قرار گیرند ، بهترین نتایج را خواهید داشت. درختان را باید در ماههای گرمتر در معرض نور آفتاب قرار دهید و در غیر این صورت در کنار یک پنجره آفتابی بزرگ قرار دهید. در زمستان ، درخت خود را با پلاستیک بپوشانید تا از یخ زدگی محافظت شود. درختان انجیر درختان گرمسیری هستند ، آنها دوست دارند گرم بمانند. درختان انجیر در آب و هوای گرمتر می توانند زودتر میوه دهند.

هرس کردن درخت انجیر

هرس درخت انجیر در زمستان ، در حالی که آنها در خواب هستند، میزان میوه دهی آنها را بسیار افزایش می دهد. چند شاخه از مرکز درخت را هرس کنید. این امر باعث می شود تا نور خورشید و هوا بیشتر در درخت گردش کند.

کلام آخر

نگهداری از درخت انجیر در باغ یا باغچه حیاط خانه و رعایت نکات کوددهی به خاک و سایر نکات گفته شده از جمله نور آفتاب و سرما و گرما در تولید محصولی باکیفیت حائز اهمیت است. یک باغدار حرفه ای همواره می آموزد و به کار میبرد را بیاد داشته باشید و باغداری خود را با یادگیری مطالب جدید لذت بخش نمایید ما تکنیک هایی را در سایت به صورت رایگان آموزش میدهیم که میتواند در بخش آموزش های کاربردی  و مقالات حرفه ای باغداری آن ها را بیابید.اگر علاقه مند به نکات باغداری هستید بخش ویژه سایت باغ شهری را از دست ندهید.

 

با آرزوی باغی آباد برای شما ...

فیلم بیست نکته طلایی در باغداری حرفه ای

جدیدترین محصول آموزشی

با افتخار به شما دوره آموزشی ویدیویی "بیست نکته طلایی در باغداری حرفه ای" را معرفی می کنیم. این دوره شامل مطالبی است که به شما در بهبود و بهره‌برداری از باغ کمک خواهد کرد.شما با اصول و روش‌های مهمی مثل هرس، کوددهی، سم‌پاشی، انتخاب نهال مناسب و مبارزه با افات آشنا خواهید شد.

در این دوره آموزشی، با تمام جزئیات به این موضوعات پرداخته خواهد شد و شما با داشتن دانش لازم، قادر خواهید بود باغ خود را به شکل حرفه‌ای مدیریت کنید و به بهترین نتیجه ممکن دست یابید.

مطالعه مشخصات دوره

کتاب سیر تا پیاز درخت انگور

باغداری به عنوان سرمایه گذاری بلندمدت، نیازمند انتخاب بهترین الگوها و روشهاست.
همچنین مستلزم شناخت دقیق از شرایط آب وهوایی و خاکی مورد نیاز درختان است تا از موارد تهدید سرمایه گذاری جلوگیری شود و بستر تولید اقتصادی و با کیفیت و کمیت مطلوب فراهم شود.

کتاب سیر تا پیاز درخت انگور برای هر باغداری که میخواهد صفر تا صد درخت انگور را آموزش ببینید لازم است.

مطالعه مشخصات کتاب

کتاب سیر تا پیاز درخت گردو

کتاب سیر تا پیاز درخت گردو برای باغداری درخت گردو لازم است، هر فردی که در حوزه درخت گردو فعالیت می کند و یا قصد احداث باغ گردو را دارد باید بداند که دنیای باغداری این درخت چه میگذرد و با شیوه های باغداری و نکات اختصاصی این درخت آشنا شود.

در صورتی که شما قصد احداث باغ گردو را دارید کتاب سیر تا پیاز درخت گردو شما را برای یک شروع قوی آماده می کند و دیدگاه شما را نسبت به این درخت تغییر خواهد داد.

مطالعه مشخصات کتاب

مقالات باغداری بیشتر

نکات باغداری بیشتر

دیدگاه های ارزشمند کاربران

باغ‌شهری | آموزش باغداری - فروشگاه اینترنتی باغداری

باغ‌شهری چیست؟

ورود به باغ شهری

ثبت نام

قوانین و مقررات

راه های ارتباطی با باغ‌ شهری

تماس با ما

باغ شهری را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام باغ شهری

تلگرام باغ شهری

با باغ‌شهری یک قدم فراتر! حقوق محفوظ است -زمستان ۱۴۰۰ «نسخه ۴»
logo-samandehi