مهم و فوری سه فصل ابتدایی کتاب سیر تا پیاز درخت گردو را هدیه دریافت کنید

اختلاط سموم در باغداری پیامدها و نکات

دسته بندی: افات-باغداری | انتشار: پنج سال پیش
زمان مطالعه: ۸ دقیقه

مقدمه بر اختلاط سموم در باغداری

در سم پاشی باغی همواره با این مسئله روبرو بوده ایم که روش تشخیص قابلیت اختلاط چند آفت‌کش چیست؟


اختلاط سموم در باغداری پیامدها و نکات


اختلاط سموم و یا کودها عمدتا بخاطر صرفه جویی در وقت و هزینه سمپاشی صورت میگیرد این در حالی است چند افت و بیماری همزمان در باغ یا مزرعه وجود دارد و کشاورز بدون اطلاع از واکنش منفی اختلاط شیمیایی(چون اختلاط یا عدم اختلاط فیزیکی ظاهرا معلوم میشود)،اقدام به مخلوط دو یا چند سم وکود مینماید.هر چندکه این سموم(کنه کش،حشره كش،قارچکش، یا کود)برای اهداف خاص و ویژه مصرف شوند.واقعیت اینست که در این مسایل،اختلاط برخی سموم نتیجه اش از قبل مشخص است که تحقیق و ثابت شده که اختلاط امکان پذیر است یا خیر !! ولی اختلاط بقیه سموم با احتیاطاتی همراه است.

کارشناسان بر این باورند که میتوان با مراجعه به اطلاعات مندرج بر روی ظرف به این هدف دست یافت.

اما متأسفانه بر روی اغلب برچسب سموم، اطلاعاتی در این خصوص درج نشده، اما با یک روش ساده می‌توان سمومی را که از نظر شیمیایی و فیزیکی با یکدیگر قابل اختلاط هستند را تشخیص داد. برای این روش در یک لیوان شیشه‌ای مقدار معینی از سموم و سایر موادی که لازم است در مخزن سم‌پاش قرار گیرد ریخته می‌شود. سپس یک‌پنجم تا نصف لیوان از ماده حامل(آب) پر شده و مواد را کاملاً با هم مخلوط می‌کنند. در مرحله بعد، مخلوط حاصل را به مدت 10 تا 15 دقیقه در یک مکان ثابت قرار می‌دهند.

اگر پس از این مدت مخلوط حاصل دچار رسوب، از هم پاشیدگی اجزا، ژله‌ای شدن و مواردی از این دست شد می‌توان نتیجه گرفت که مواد مخلوط شده قابلیت اختلاط ندارند و چنانچه هیچ‌کدام از این موارد رخ نداد، سموم با یکدیگر قابل اختلاط‌ است.

در واقع برای اختلاط سموم از نظر فیزیکی باید به‌عنوان مثال از سم A یک محلول سمی در حد 100 سی‌سی و از سم B نیز یک محلول سمی به همان میزان آماده کنیم و برای مشاهده‌های بعدی از هرکدام نیز 50 سی‌سی در ظرف شیشه‌ای ریخته و هر سه محلول را کنار هم قرار دهیم.

برای دست یافتن به نتیجه دقیق، در مرحله آخر باید مواردی را در نظر بگیریم تا مطمئن شویم سموم قابل اختلاط‌ است. مثلاً این‌که ظرف حاوی دو سم نباید گرم شده و رسوب کند. هم‌چنین سموم نباید دو لایه شده، تغییر رنگ داده و دارای ذرات کریستاله باشد.

باید توجه داشته باشیم که سموم اسیدی با سموم قلیایی مخلوط نشوند و سموم حاوی ترکیبات مسی را با سایر سموم ترکیب نکنیم. این در حالی است که اختلاط سم‌هایی با ترکیبات گوگردی با سایر سموم و اختلاط حشره‌کش و قارچ‌کش نیز عمل مطلوبی میان کشاورزان نیست.


اختلاط سموم در باغداری پیامدها و نکات


اصل در اختلاط دو ترکیب سمی یا کودی، احتمال قابلیت تفکیک اثرات ثانویه بالاست. اگر این اختلاط آفت کشها به دو یا سه سم برسد نتایج غیر قابل پیش بینی بدنبال خواهد داشت!!!هر چند در آزمايشگاه نیز ترکیب سموم بعنوان ناخالصی مبهم تفسیر میشود.در ضمن اضافه نمودن ترکیبات کودی، بخاطر تاثیرات مستقیم در ph محلول،ميتواند اثار زیانباری بدنبال داشته باشد.چون معمولا کشاورزان غالبا در اواخر فصل تعداد اختلاط ها را بخاطر تعدد آفات و بیماریها افزایش میدهند.

موکدا توصیه میگردد برای کاهش اثرات مبهم و احیانا زیان بار مسئله اختلاط:

سموم جداگانه سمپاشی گردد.

حداکثر، اختلاط فقط به دو سم و یا ترکیب انجام گیرد.

ترکیبات کودی جداگانه محلول پاشی شوند.

اگر تعداد آفات متنوع است لااقل به اختلاط دو اکتفا کنیم.


اختلاط سموم در باغداری پیامدها و نکات


توضيح1: سموم حشره کش با کنه کش ها با ملاحظه امکان اختلاط پذیری انجام شود.

توضیح2: اکثر کنه کشها با قارچكشها اختلاط نمیشوند.

توضیح3: با اینکه در لیبل کودها از امکان اختلاط پذیری بلامانع شده ولی حسب احتیاط بخاطر شرایط محلولپاشی ویژه، بتنهایی مصرف شوند.

زمان حساس گیاه برای سمپاشی هنگام گلدهی و هنگام برداشت است جوانب احتیاط در سمپاشی کاملا ضروری است.

عوارض اختلاط غلط سمپاشي با زردی،نکروز، ریزش برگها و میوه، تغییر رنگ برگها و میوه، توقف رشد جوانهدهای انتهایی، عوارض تغییر رنگی نامشخص و یکطرفه و... بروز میکند.

آبیاری قبل از محلول پاشی عمدتا باعث کاهش اثرات سو سمپاشی می شود.

مهدی نیک بخت

موسس وب سایت باغ شهری

از سال ۱۳۹۶ که در حوزه باغداری شروع به تحقیقات کردم با باغداران محترم متعددی شروع به صحبت و مشورت کردم خوشحالم که پس از گذشت چندین سال به پشتوانه شما سایت باغ شهری یک منبع معتبر برای آموزش باغداری در سراسر کشور است بیش از ۲۰۰ مقاله در رابطه با باغداری مدرن ثمره اعتماد شما و جدیت من در این امر خطیر است.
دوره های آموزشی کاربردی:
کتاب چاپی سیر تا پیاز درخت گردو
فیلم بیست نکته طلایی در باغداری حرفه ای
کتاب دانلودی سیر تا پیاز درخت انگور
کتاب دانلودی سیر تا پیاز درخت گردو


کتاب چاپی سیر تا پیاز درخت گردو

جدیدترین محصول آموزشی

کتاب سیر تا پیاز درخت گردو برای باغداری درخت گردو لازم است، هر فردی که در حوزه درخت گردو فعالیت می کند و یا قصد احداث باغ گردو را دارد باید بداند که دنیای باغداری این درخت چه میگذرد و با شیوه های باغداری و نکات اختصاصی این درخت آشنا شود.

در صورتی که شما قصد احداث باغ گردو را دارید کتاب سیر تا پیاز درخت گردو شما را برای یک شروع قوی آماده می کند و دیدگاه شما را نسبت به این درخت تغییر خواهد داد.

مطالعه مشخصات کتاب

فیلم بیست نکته طلایی در باغداری حرفه ای

با افتخار به شما دوره آموزشی ویدیویی "بیست نکته طلایی در باغداری حرفه ای" را معرفی می کنیم. این دوره شامل مطالبی است که به شما در بهبود و بهره‌برداری از باغ کمک خواهد کرد.شما با اصول و روش‌های مهمی مثل هرس، کوددهی، سم‌پاشی، انتخاب نهال مناسب و مبارزه با افات آشنا خواهید شد.

در این دوره آموزشی، با تمام جزئیات به این موضوعات پرداخته خواهد شد و شما با داشتن دانش لازم، قادر خواهید بود باغ خود را به شکل حرفه‌ای مدیریت کنید و به بهترین نتیجه ممکن دست یابید.

مطالعه مشخصات دوره

کتاب سیر تا پیاز درخت انگور

باغداری به عنوان سرمایه گذاری بلندمدت، نیازمند انتخاب بهترین الگوها و روشهاست.
همچنین مستلزم شناخت دقیق از شرایط آب وهوایی و خاکی مورد نیاز درختان است تا از موارد تهدید سرمایه گذاری جلوگیری شود و بستر تولید اقتصادی و با کیفیت و کمیت مطلوب فراهم شود.

کتاب سیر تا پیاز درخت انگور برای هر باغداری که میخواهد صفر تا صد درخت انگور را آموزش ببینید لازم است.

مطالعه مشخصات کتاب

کتاب دانلودی سیر تا پیاز درخت گردو

کتاب سیر تا پیاز درخت گردو برای باغداری درخت گردو لازم است، هر فردی که در حوزه درخت گردو فعالیت می کند و یا قصد احداث باغ گردو را دارد باید بداند که دنیای باغداری این درخت چه میگذرد و با شیوه های باغداری و نکات اختصاصی این درخت آشنا شود.

در صورتی که شما قصد احداث باغ گردو را دارید کتاب سیر تا پیاز درخت گردو شما را برای یک شروع قوی آماده می کند و دیدگاه شما را نسبت به این درخت تغییر خواهد داد.

مطالعه مشخصات کتاب

آموزش های کاربردی بیشتر

نکات باغداری بیشتر

دیدگاه های ارزشمند کاربران

محمدمهدی برزین
۱۴۰۰-۰۷-۱۵ ۰۰:۱۸:۲۸

سلام سپاس بخاطر مطالب ارزشمندشما

۱۴۰۰-۰۷-۱۷ ۱۸:۵۷:۳۷

درود بر شما


زینب حامدی
۱۴۰۰-۰۹-۰۷ ۰۳:۰۷:۰۳

میخوام وارد گروهتون بشم ظاهرا ظرفیت تکمیله

۱۴۰۰-۱۰-۱۴ ۱۷:۱۰:۵۹

سلام لینک گروه های باغداری بعد از تکمیل شدن گروه ها تغییر میکنند میتوانید مجددا اقدام نمایید و وارد گروه جدید در واتس اپ شوید


باغ‌شهری | آموزش باغداری - فروشگاه اینترنتی باغداری

باغ‌شهری چیست؟

ورود به باغ شهری

ثبت نام

قوانین و مقررات

راه های ارتباطی با باغ‌ شهری

تماس با ما

باغ شهری را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام باغ شهری

تلگرام باغ شهری

با باغ‌شهری یک قدم فراتر! حقوق محفوظ است -زمستان ۱۴۰۰ «نسخه ۴»
logo-samandehi