نکات مهم در احداث باغ

دسته بندی: احداث | انتشار: شش سال پیش
زمان مطالعه: ۹ دقیقه

احداث باغ

در این مقاله نکاتی را در مورد احداث باغ بیان خواهیم نمود

با توجه به این که احداث باغ یک موضوع مفصل است مطالب آن به صورت اختصاصی و سریالی از طریق سایت تخصصی باغ شهری در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

نکات احداث باغ


1- لازم است قبل ازاحداث باغ جدیددر رابطه با مناسب بودن آب و خاک محل مورد نظر ، آماده کردن زمين وانتخاب ارقام مناسب ، طريقه كشت وفاصله درختان ، تهيه نهال مرغوب واصلاح شده با مروجين وكارشناسان مراكز جهاد كشاورزی مشورت نماييد

2- زمينی كه برای احداث باغ در نظرگرفته مي شود بايد دارای خاك عميق وقابل نفوذ باشد وعمق خاك نبايدكمتر از يك متر باشد . خاك مناسب برای باغات خاك رسی شنی ويا شنی ورسی همراه با مواد آلی فراوان می باشد لذا قبل از تهيه زمين بايد به مقدار خيلی زياد به زمين كود الی (پهن پوسيده) داده شود.

3- خاك های شور و قليایی وآهكی وگچی و همچنین اراضی که سطح ایستابی بالای دارند برای ايجاد باغ مناسب نبوده واگر قرار به كاشت باشد بايد با راهنمائی كارشناسان ابتدا خاك اصلاح شده وبعداً با توصيه كارشناسان اقدام به كاشت گردد.

4- درانتخاب نهال بايد از نهال هاي پيوندي كه از طريق بذر توليد شده اند استفاده نموده واز مراكزی كه به تائيد مراكز جهادكشاورزی رسيده باشد خريداری شود.

5- فاصله درختان با راهنمايي كارشناسان حدود 7-5 متر در نظرگرفته شود

6- تمام باغ بايد به يك نوع ميوه اختصاص داده شود واز كشت مخلوط خودداری شود لااقل درهرقسمت باغ یک نوع ميوه كشت گردد.

7- موقع كاشت بايد محل پيوند خارج خاک قرار گيرد بعضی از ارقام مثل زردآلو وگيلاس اگر عميق كشت شوند ممكن است درهمان سال هایی اول خشك شوند

8- بهترين زمان كاشت اوايل بهار و اواخراسفند ماه قبل از متورم شدن جوانه ها می باشد.

9- بعد از كاشت نهال لازم است نسبت به سربرداری از حدود 80 سانتی متری اقدام گردد.

10- هنگام آبياری درختان ميوه تنه نبايد با آب تماس پيدا كند چون آبباعث شيوع بيماری وكوتاه شدن عمردرختان خواهد شد بهترين نوع آبياری ،سيستم قطره ای می باشد.


نکات احداث باغ


11- در مناطق بادخيز از قيم استفاده شود.

12- براي جلوگيری از خسارت جوندگان در سال های اوليه ،از سطح خاك تا انشعاب شاخه ها با موادی از قبيل پارچه، مقوا، پلاستيك وامثال هم قبل از زمستان بپوشانيم.

13- موقع حمل نهال از زخمی شدن ، خشک شدن وشكسته شدن ريشه ها جلوگيری نمود و تا موقع كاشت ريشه نهال را درگوشه ای از باغ به طور مورب زير خاك كنيم.

14- ريشه های شكسته شده را بايد با قيچي باغبانی هرس كرده و بعد از ضد عفونی كاشته شود.

15- قبل ار كاشت بايد ريشه ها ضد عفوني شوند . براي ضد عفونی ريشه ها يك بشكه محلول قارچی به روش زير تهيه می كنيم قارچ كش بنوميل كاربوكسين تيرام 200 گرم + خاكستر همراه با خاك رس نرم 10 كيلوگرم+ پهن الك شده 10 كيلوگرم + 100 ليتر آب.

16- گودال های نهال ها به قرار زير حفر مي گردد.

  • خاك شني 50 50 50* (طول ، عرض ، عمق) سانتی متر

  • خاك شنی رسی 75 75 75* (طول ، عرض ، عمق) سانتی متر

  • رسی 100 100 100* (طول ، عرض ، عمق) سانتی متر

بهتراست گودال ها را در پائيز با خاك وكود دامی پوسيده همراه با كود هاي شيميايی لازم پر كرده و آبياری نمائيم تا نشست خود را كرده وبعداً اقدام به كشت درختان طبق توصيه های قبلی نمائيم.

توجه: بعد از رویش نهال ها از 50 سانتی متری بالاتر از محل پیوند تنه نهال کلیه جوانه های رشد نموده راحذف می کنیم تا جوانه های بالائی رشد خوبی نمایند.

فیلم بیست نکته طلایی در باغداری حرفه ای

جدیدترین محصول آموزشی

با افتخار به شما دوره آموزشی ویدیویی "بیست نکته طلایی در باغداری حرفه ای" را معرفی می کنیم. این دوره شامل مطالبی است که به شما در بهبود و بهره‌برداری از باغ کمک خواهد کرد.شما با اصول و روش‌های مهمی مثل هرس، کوددهی، سم‌پاشی، انتخاب نهال مناسب و مبارزه با افات آشنا خواهید شد.

در این دوره آموزشی، با تمام جزئیات به این موضوعات پرداخته خواهد شد و شما با داشتن دانش لازم، قادر خواهید بود باغ خود را به شکل حرفه‌ای مدیریت کنید و به بهترین نتیجه ممکن دست یابید.

مطالعه مشخصات دوره

کتاب سیر تا پیاز درخت انگور

باغداری به عنوان سرمایه گذاری بلندمدت، نیازمند انتخاب بهترین الگوها و روشهاست.
همچنین مستلزم شناخت دقیق از شرایط آب وهوایی و خاکی مورد نیاز درختان است تا از موارد تهدید سرمایه گذاری جلوگیری شود و بستر تولید اقتصادی و با کیفیت و کمیت مطلوب فراهم شود.

کتاب سیر تا پیاز درخت انگور برای هر باغداری که میخواهد صفر تا صد درخت انگور را آموزش ببینید لازم است.

مطالعه مشخصات کتاب

کتاب سیر تا پیاز درخت گردو

کتاب سیر تا پیاز درخت گردو برای باغداری درخت گردو لازم است، هر فردی که در حوزه درخت گردو فعالیت می کند و یا قصد احداث باغ گردو را دارد باید بداند که دنیای باغداری این درخت چه میگذرد و با شیوه های باغداری و نکات اختصاصی این درخت آشنا شود.

در صورتی که شما قصد احداث باغ گردو را دارید کتاب سیر تا پیاز درخت گردو شما را برای یک شروع قوی آماده می کند و دیدگاه شما را نسبت به این درخت تغییر خواهد داد.

مطالعه مشخصات کتاب

آموزش های کاربردی بیشتر

نکات باغداری بیشتر

دیدگاه های ارزشمند کاربران

حمید میرفارسی
۱۳۹۸-۰۴-۲۲ ۰۵:۵۱:۵۲

سلام . ضمن تشکر از سایت خوبتان . پدرخانم بنده کشاورزی سنتی است و دارای باغ سه هکتاری از گردو و انگور در منظقه خرمدره - صایین قلعه از توابع استان زنجان میباشد . ایشان بعلت وزش باد در منطقه از نصب پایه هایی که بوته ها برروی آنها سوار میشوند خودداری نموده و لذا بوته ها برروی خاک میباشند . خواستم زحمت بدهم و در خصوص موارد ذیل راهنمایی فرمایید . متشکرم : 1- نصب پایه و هدایت بوته ها برروی آنها چقدر مهم است و چگونه میشود از آسیب باد آنها را در امان نگه داشت . 2- نحوه آبیاری فعلی غرق آبی سنتی است و لذا آیا ایجاد سیستم آبیاری قطره ای مفید است یا خیر و چرا ؟ متشکرم .

۱۳۹۸-۰۴-۲۳ ۱۷:۲۸:۴۲

سلام؛ ابتدا این که سوالات شما به نحوی تابع شرایط محیطی میباشد. در صورتی که امکان آبیاری به روش های تحت فشار وجود دارد، مزایای زیادی برای تغییر روش آبیاری شما وجود دارد. نظیر (کیفیت محصول، کوددهی بهینه ، کاهش آفات و ... ). همچنین روش های داربستی و نوین به گونه ای اجرا و مدیریت می شوند که تا حد امکان کمترین اسیب را در رویارویی با پدیده ای چون باد ببینند.میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انگور از مقالات و نکات کاربردی باغداری استفاده نمایید. همچنین مجموعه باغ شهری کتاب الکترونیکی کاشت-مراقبت و نگهداری باغات انگور در قسمت دوره های آموزشی را به شما پیشنهاد میکند.


باغ‌شهری | آموزش باغداری - فروشگاه اینترنتی باغداری

باغ‌شهری چیست؟

ورود به باغ شهری

ثبت نام

قوانین و مقررات

راه های ارتباطی با باغ‌ شهری

تماس با ما

باغ شهری را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام باغ شهری

تلگرام باغ شهری

با باغ‌شهری یک قدم فراتر! حقوق محفوظ است -زمستان ۱۴۰۰ «نسخه ۴»
logo-samandehi