مهم و فوری سه فصل ابتدایی کتاب سیر تا پیاز درخت گردو را هدیه دریافت کنید

کاشت و پرورش درخت گیلاس چگونه است؟

انتشار: سه سال پیش | زمان مطالعه: ۸ دقیقه

آیا به کاشت درخت گیلاس فکر کرده اید؟ باغداران به دو دلیل درخت گیلاس کاشت می کنند.  اغلب، به دلیل میوه خوشمزه اش درخت گیلاس می کارند. گاهی اوقات  مردم درختان گیلاس را می کارند، زیرا در هنگام بهار شکوفه زیبایی می دهد و جلوه زیبایی به باغ آنها میدهد.

کاشت و پرورش درخت گیلاس چگونه است؟

نحوه پرورش درخت گیلاس

 بیایید به نحوه رشد درخت گیلاس در باغ نگاه کنیم. نحوه پرورش و کاشت درختان گیلاس به زهکشی خوب و خاک حاصلخیز نیاز دارد. درختان گیلاس بسیار مستعد پوسیدگی ریشه هستند. بنابراین خاک باید به خوبی تخلیه شود. آنها همچنین روزانه به هشت ساعت نور خورشید احتیاج دارند. بنابراین نمی توانید آنها را در جایی که در سایه درختان دیگر رشد می کنند، بکارید. درختان گیلاس خود گرده افشان هستند.

اگر نوع شیرین درخت گیلاس را بکارید ، برای گرده افشانی مناسب درخت گیلاس حداقل به چند درخت نیاز دارید. هنگام پرورش درختان گیلاس ، مطمئن ÷شوید که آنها را در زمین مرتفع تری می کارید.

تاثیر سرما و ارتفاع در رشد درخت گیلاس

درخت گیلاس را در مناطق کم ارتفاع نکارید زیرا این مناطق در اوایل بهار بیشتر یخ می زنند. شکوفه های درختان گیلاس در حال رشد بسیار مستعد آسیب ناشی از سرمازدگی هستند که سبب کاهش محصول شما می شود. درختان گیلاس شیرین زودتر از انواع ترش میوه می دهند. بنابراین بیشتر مستعد آسیب ناشی از سرمازدگی هستند.

کاشت و پرورش درخت گیلاس چگونه است؟

الگوی کاشت درخت گیلاس

درخت گیلاس را در اواخر پاییز یا اوایل بهار (زمانی که زمین نرم است و رطوبت بیشتری دارد) بکارید. برای گیلاس های شیرین ، مطمئن شوید که گونه های مختلف گرده افشانی می کنند. در مکانی آفتابی با گردش خوب هوا درخت را بکارید. از کاشت در نزدیکی درختان یا ساختمانهایی که سایه دارند اجتناب کنید. درختان گیلاس به خاک عمیق و زهکشی خوب نیاز دارند.

  • گیلاس های شیرین فضایی با فاصله 12 متر بکارید.
  • گیلاس های ترش فضایی با فاصله 7 متر بکارید.

هنگام کاشت درخت گیلاس قبل از کاشت یک تکیه گاه های لازم را بسازید. درختان را روی پایه های استاندارد با پیوند چند سانتیمتر زیر سطح خاک قرار دهید. درختان را روی پایه کوچک با چند سانتیمتر بالاتر از سطح خاک قرار دهید. پایه را روی تپه کوچکی از خاک در مرکز حفره کاشت قرار دهید و ریشه ها را به سمت پایین و پهن کنید و سعی کنید ریشه ها خم نشوند.

هرس کردن درخت گیلاس

در مراقبت از درخت گیلاس ، باید به یاد داشته باشید که درختان را هرس کنید تا محصول خوبی تولید کنند. درخت گیلاس هرس شده، میوه بهتری و مقدار بیشتری تولید می کند.

مراقبت از درخت گیلاس

تفاوتی در مراقبت بین گیلاس ترش و شیرین وجود ندارد. از مالچ برای نگهداری رطوبت خاک استفاده شود. برای محافظت از میوه در برابر پرندگان ، درختان را روی درختان بکشید. به طور معمول در مناطق خشک آبیاری کنید.  هر سال در اواخر زمستان درختان را هرس کنید تا رشد ساقه بیشتر شود. در پاییز هرس نکنید. در بهار که درختان شروع به باروری می کنند، کوددهی شود ، سپس در هر فصل فقط پس از برداشت میوه، کود دهید.

میوه ها را فقط زمانی که کاملاً رسیده اند (قرمز تیره ، سیاه ، زرد) بچینید. میزان قند چند روز قبل از رسیدن کامل افزایش می یابد. اگر می خواهید میوه ها را فریز کنید، آنها را وقتی کمی سفت هستند، بچینید.

برداشت میوه ممکن است به شاخه ها صدمه بزند و باعث آسیب درخت شود. ساقه ها را با قیچی برش دهید.

به یاد داشته باشید که درختان گیلاس تا چهارمین سال خود میوه نمی دهند. پس از آن ، آنها باید هر سال گیلاس های بیشتری تولید میکنند.

کاشت و پرورش درخت گیلاس چگونه است؟

کوددهی به درخت گیلاس

در کوددهی درخت گیلاس، باغداران باید به خاطر داشته باشند که کوددهی به درخت، میوه بیشتری را به شما نمیدهد. در واقع ، نتیجه اصلی استفاده از کود درخت گیلاس با مقدار زیاد نیتروژن ، رشد بیشتر شاخ و برگ است. اگر رشد شاخ و برگ کند است، کوددهی انجام دهید. تنها در صورتی به درخت گیلاس کود دهید که متوسط رشد سالانه شاخه ها کمتر از (20.5 سانتی متر) باشد. با اندازه گیری جوانه سال های گذشته که در نوک ساقه ایجاد شده اند ، می توانید این عدد را محاسبه کنید. اگر مدام کود نیتروژن بریزید ، ممکن است درختان شاخه های بلندتری داشته باشند. شما باید در کوددهی ، تعادل را حفظ کنید.

زمان کوددهی به درخت گیلاس

 اگر درخت شما در محلی آفتابی در خاک حاصلخیز و دارای زهکشی خوب کاشته شده است ، ممکن است نیازی به کود نداشته باشد. قبل از شروع کوددهی به درختان گیلاس با هر چیزی به جز نیتروژن ، باید آزمایش خاک را انجام دهید. اگر آزمایش نشان داد که خاک فاقد مواد مغذی مهم است ، می توانید کود را اضافه کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که بهترین زمان کود دهی اوایل بهار است. کود دهی به درختان گیلاس را در اواخر بهار یا تابستان آغاز نکنید. این زمان کوددهی درخت گیلاس رشد شاخ و برگ را در اواخر تابستان تحریک می کند ، از باردهی جلوگیری می کند و درخت را در برابر صدمات زمستانی آسیب پذیر می کند.

نحوه کوددهی درخت گیلاس

اگر رشد درخت گیلاس شما کمتر از 20.5 سانتی متر در سال است ، ممکن است خاک درخت به کود نیاز داشته باشد. مقدار کود مورد نیاز بستگی به تعداد سالهایی دارد که درخت در باغ شما کاشته شده است. برای هر سال سن درخت، 45.5 گرم نیتروژن ، حداکثر تا 453.5 گرم استفاده کنید. به طور کلی، کود با ریختن در اطراف تنه درخت گیلاس انجام شود. با در نظر گرفتن سایر درختان مجاور پ به درخت گیلاس، به خاک کود اضافه کنید ، اطمینان حاصل کنید که درخت زیاد کوددهی نشود.

کاشت و پرورش درخت گیلاس چگونه است؟

برداشت گیلاس

پرندگان عاشق گیلاس هستند. به همین دلیل ، شما یا باید گیلاس خود را با پرندگان تقسیم کنید یا درخت خود را با تور بپوشانید تا مانع از برخورد پرندگان با محصول شما شود. گاهی اوقات ، با آویختن وسایل ترسناک ، مانند مترسک های چوبی ، از ساقه درخت ، می توانید از ورود پرندگان جلوگیری کنید. هنگام برداشت درختان گیلاس در حال رشد ، قبل از چیدن گیلاس آن ها را بچشید.

 گیلاس هنگام رسیدن نرم و آبدار است. گیلاس زمانی آماده می شوند که رنگ آنها یکنواخت و قرمز باشد و طعم شیرینی در میوه های گوشتی داشته باشند. گیلاس های خود را با ساقه متصل شده برداشت کنید. این به حفظ طراوت آنها بعد از انتخاب آنها کمک می کند. همچنین اگر ساقه بعد از برداشت همچنان متصل به میوه باشد ، بهتر و طولانی تر نگهداری می شوند. از گیلاس می توان در همه دسرها استفاده کرد. می توانید مربا درست کنید یا حتی آن را بعنوان میان وعده مصرف کنید.

کلام آخر

در رشد وکاشت درخت گیلاس توجه به خاک و نور مناسب برای رشد بهتر درخت و محصول دهی بهتر و بیشتر درخت لازم و ضروری است. با مطالعه تک تک نکات مقاله خواهید توانست گیلاس هایی خوشمزه تولید کنید.

یک باغدار حرفه ای همواره می آموزد و به کار میبرد را بیاد داشته باشید و باغداری خود را با یادگیری مطالب جدید لذت بخش نمایید ما تکنیک هایی را در سایت به صورت رایگان آموزش میدهیم که میتواند در بخش آموزش های کاربردی  و مقالات حرفه ای باغداری آن ها را بیابید.اگر علاقه مند به نکات باغداری هستید بخش ویژه سایت باغ شهری را از دست ندهید.

مهدی نیک بخت

موسس وب سایت باغ شهری

از سال ۱۳۹۶ که در حوزه باغداری شروع به تحقیقات کردم با باغداران محترم متعددی شروع به صحبت و مشورت کردم خوشحالم که پس از گذشت چندین سال به پشتوانه شما سایت باغ شهری یک منبع معتبر برای آموزش باغداری در سراسر کشور است بیش از ۲۰۰ مقاله در رابطه با باغداری مدرن ثمره اعتماد شما و جدیت من در این امر خطیر است.
دوره های آموزشی کاربردی:
کتاب چاپی سیر تا پیاز درخت گردو
فیلم بیست نکته طلایی در باغداری حرفه ای
کتاب دانلودی سیر تا پیاز درخت انگور
کتاب دانلودی سیر تا پیاز درخت گردو


کتاب چاپی سیر تا پیاز درخت گردو

جدیدترین محصول آموزشی

کتاب سیر تا پیاز درخت گردو برای باغداری درخت گردو لازم است، هر فردی که در حوزه درخت گردو فعالیت می کند و یا قصد احداث باغ گردو را دارد باید بداند که دنیای باغداری این درخت چه میگذرد و با شیوه های باغداری و نکات اختصاصی این درخت آشنا شود.

در صورتی که شما قصد احداث باغ گردو را دارید کتاب سیر تا پیاز درخت گردو شما را برای یک شروع قوی آماده می کند و دیدگاه شما را نسبت به این درخت تغییر خواهد داد.

مطالعه مشخصات کتاب

فیلم بیست نکته طلایی در باغداری حرفه ای

با افتخار به شما دوره آموزشی ویدیویی "بیست نکته طلایی در باغداری حرفه ای" را معرفی می کنیم. این دوره شامل مطالبی است که به شما در بهبود و بهره‌برداری از باغ کمک خواهد کرد.شما با اصول و روش‌های مهمی مثل هرس، کوددهی، سم‌پاشی، انتخاب نهال مناسب و مبارزه با افات آشنا خواهید شد.

در این دوره آموزشی، با تمام جزئیات به این موضوعات پرداخته خواهد شد و شما با داشتن دانش لازم، قادر خواهید بود باغ خود را به شکل حرفه‌ای مدیریت کنید و به بهترین نتیجه ممکن دست یابید.

مطالعه مشخصات دوره

کتاب سیر تا پیاز درخت انگور

باغداری به عنوان سرمایه گذاری بلندمدت، نیازمند انتخاب بهترین الگوها و روشهاست.
همچنین مستلزم شناخت دقیق از شرایط آب وهوایی و خاکی مورد نیاز درختان است تا از موارد تهدید سرمایه گذاری جلوگیری شود و بستر تولید اقتصادی و با کیفیت و کمیت مطلوب فراهم شود.

کتاب سیر تا پیاز درخت انگور برای هر باغداری که میخواهد صفر تا صد درخت انگور را آموزش ببینید لازم است.

مطالعه مشخصات کتاب

کتاب دانلودی سیر تا پیاز درخت گردو

کتاب سیر تا پیاز درخت گردو برای باغداری درخت گردو لازم است، هر فردی که در حوزه درخت گردو فعالیت می کند و یا قصد احداث باغ گردو را دارد باید بداند که دنیای باغداری این درخت چه میگذرد و با شیوه های باغداری و نکات اختصاصی این درخت آشنا شود.

در صورتی که شما قصد احداث باغ گردو را دارید کتاب سیر تا پیاز درخت گردو شما را برای یک شروع قوی آماده می کند و دیدگاه شما را نسبت به این درخت تغییر خواهد داد.

مطالعه مشخصات کتاب

مقالات باغداری بیشتر

نکات باغداری بیشتر

دیدگاه های ارزشمند کاربران

باغ‌شهری | آموزش باغداری - فروشگاه اینترنتی باغداری

باغ‌شهری چیست؟

ورود به باغ شهری

ثبت نام

قوانین و مقررات

راه های ارتباطی با باغ‌ شهری

تماس با ما

باغ شهری را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

اینستاگرام باغ شهری

تلگرام باغ شهری

با باغ‌شهری یک قدم فراتر! حقوق محفوظ است -زمستان ۱۴۰۰ «نسخه ۴»
logo-samandehi