مهم و فوری سه فصل ابتدایی کتاب سیر تا پیاز درخت گردو را هدیه دریافت کنید

کاشت گردو از بذر

انتشار: شش سال پیش | زمان مطالعه: ۱۲ دقیقه

کاشت گردو از بذر


کاشت گردو از بذر چگونه انجام میشود؟

اولین بار که تصمیم به کاشت دانه های گردو گرفتم چندین دانه ی گردو را در محلی از باغ کاشتم و پس از گذشت زمان حدود یک ماه به سراغشان رفتم در کمال تعجب متوجه شدم تمام گردوها را جانورانی نظیر موش و ... در آورده و نوش جان کرده اند. مطمئنا به این فکر میکنید که برای مقابله با آنها چه کاری انجام دادم ؟ خب در واقع هیچ!

در این مقاله کاشت گردو از بذر را بررسی می کنیم و به نکات ریز و درشت آن می پردازیم همان طور که میدانید کاشت دانه های گردو آسان است ما در این مقاله جامع تمامی تکنیک ها را با هم بررسی خواهیم نمود.

 • نکته: در این مقاله مراحل کاشت گردو به دو صورت انبوه و همچنین کاشت در گلدان به صورت موازی شرح داده میشود

و اما مرحله اول:

 • در مرحله نخست شما بایستی از گردوی درجه یک و با ارزش بالای کاشت استفاده نمایید و همانطور که واقف هستید نهال های تولید شده در نهایت شبیه همین درختی میشوند که در حال حاضر از آن گردو چیده اید(در صورتی که پیوند نزنید) پس این مرحله را به درستی انجام دهید تا در نهایت نهال هایی با ارزش بالایی داشته باشید.

در مرحله بعد گردو ها را در آب بریزید تا خیسانده شوند و سپس آنها را در یک کیسه پلاستیکی قرار داده و درون فریزر یخچال قرار دهید مدت زمان قرار گیری درون فریزر یخچال بایستی بین سه الی هفت روز باشد توجه نمایید که اگر پس از گذشت یک یا دو روز متوجه خشکی بذرها شدید آنها را بیرون آورده مجددا خیسانده و درون یخچال قرار دهید

 • این روش می تواند برای انبوه کاری و هم کاشت در گلدان مناسب باشد. ( این مرحله با توضیحات داده شده توسط ما تست شده و از بین گزینه های موجود بهترین نتیجه را داده است).

در این رابطه آمده است

قبل از کاشت بذرهای گردو را به مدت یک شب در یک سطل آب قرار دهید. سپس یک کیسه پلاستیکی بدون منفذ را با پرلیت مرطوب پر کنید و بذرها در پرلیت قرار دهید به گونه‌ای که با پرلیت پوشانده شوند. کیسه پلاستیکی را به مدت 3 الی 7 روز در یخچال قرار دهید و هر زمان که پرلیت در حال خشک شدن بود آن را مرطوب کنید.


کاشت گردو از بذر


محل کاشت بذر های گردو

تفاوتی نمی کند که قصد کاشت دانه ها را در باغ یا زمین کشاورزی - خزانه - گلدان و ... دارید توجه داشته باشید که خاک بایستی ترکیبی از کمپوست، خاک گلدان، شن و ماسه درشت باشد. این بدین معنا نیست که حساسیت بسیار زیادی در انبوه کاری نشان دهید اما این نکته برای کاشت گلدانی مهم است.

نکته طلایی برای کسانی که قصد تاسیس باغ دارند

بهترین مکان برای کاشت گردو به صورت انبوه - کاشت در خزانه و با فاصله حداقل ۲۰ سانتی متر است.

 • اقدام به کاشت در خاکی نمایید که حداقل ۱۰ سانتی متر قسمت بالایی مرطوب باشد.


کاشت گردو از بذر


طریقه کاشت دانه گردو در خاک

 • گردو ها را در عمق ۳ تا ۵ سانتی متری از خاک قرار دهید


نکته طلایی

توجه داشته باشید دانه های گردو را به صورت افقی در خاک قرار دهید در این حالت قدرت جوان زنی به طرز چشم گیری افزایش می یابد.

قصد دارید در گلدان بکارید؟

 • گلدان را در یک مکان با سایه جزیی قرار دهید.
 • خاک را مرطوب نگه دارید به گونه‌ای که همیشه 8 سانتی متر از قسمت بالایی خاک مرطوب باشد. هر زمان که احساس کردید قسمت بالایی خاک در حال خشک شدن است آن را مرطوب کنید. هرگز اجازه ندهید خاک به طور کامل خشک شود. همچنین از خیس کردن خاک پرهیز کنید.
 • گلدان را در مکانی که دما کمتر از 18 درجه سانتی گراد است قرار ندهید. اگر دما کمتر از این میزان است با کمک یک سیستم حرارتی دما را افزایش دهید.

نکته برای انبوه کاران

آبیاری غرقابی برای بذر ها مناسب نیست اگر از این روش استفاده می کنید دقت داشته باشید

 • دمای مناسب برای جوانه زنی بذر گردو 24 تا 29 درجه سانتی‌گراد است.

جوانه زنی بذرهای گردو

برای جوانه زنی عجله نداشته باشید جوانه زنی معمولا یک تا دو ماه طول می‎کشد و این زمان ممکن است در شرایط های مختلف بیشتر نیز شود پس تا جوانه زنی و از خاک بیرون آمدنشان صبر کنید و خاک را مرطوب نگه دارید

اگر در گلدان میکارید

برای اینکه نهال‌ها با هوای جدید خو بگیرند آن ها را به مدت یک هفته روزی چند ساعت در خارج از خانه قرار دهید و هر روز این ساعات را بیشتر کنید تا نهال به هوای جدید عادت کنند. بعد از یک هفته، نهال‌ها را در یک مکان با آفتاب کامل خارج از خانه قرار دهید. در مناطق خیلی گرم نهال ها را در یک مکان با سایه جزیی بگذارید.


کاشت گردو از بذر


نهال گردو به چه میزان آب نیاز دارد

 • نهال گردو به هفته ای ۲.۵ لیتر آب نیاز دارد.

کسانی که در حیاط منزل و قصد کاشت در محلی را دارند که آن مکان محل دائمی گردو خواهد بود به این نکته توجه نمایند

یک مکان با آفتاب کامل یا سایه جزیی با خاک اسیدی و مرطوب با زهکشی خوب برای کاشت نهال گردو انتخاب کنید. فاصله بین درخت‌ها با یکدیگر و فاصله بین درخت و ساختمان را 7.5 متر در نظر بگیرید.

آبیاری درخت گردو بسیار مهم بوده، آب غیر کافی موجب رشد کم، کاهش عملکرد و کاهش کیفیت گردو می شود و آبیاری بیش از حد نیز باعث کندی رشد و نیز موجب بروز بیماریهای طوقه و ریشه درخت می گردد. همچنین لازم به توضیح است برای جلوگیری از شیوع بیماری باید به روش آبیاری درخت گردو توجه داشته باشید ونباید طوری آبیاری کنید که آب به تنه درخت برسد.

مراقبت از درخت گردو

درخت گردوی جوان به هفته ای یک بار آبیاری نیاز دارد. در سال اول برای هربار آبیاری به اندازه ۱۲ تا ۲۰ لیتر آب به گیاه بدهید. بعد از اینکه درخت به خوبی در خاک تثبیت شد، هر دو یا سه هفته یک بار به گیاه آب دهید.

نکات در زمان نگهداری از درخت گردو

 • به درختان گردو که در خاک تثبیت شده اند در اوایل بهار کود بدهید. درخت گردو به نیتروژن زیادی نیاز دارد. به میزان ۳ تا ۴ کیلو کود دارای آمونیوم سولفات برای درخت گردو استفاده کنید. به آرامی کود را اطراف درخت پخش کنید. کود را با فاصله ۴۵ سانتی متری از تنه درخت روی خاک اضافه نمایید. بعد از کوددهی، آبیاری عمیق انجام دهید.

نکته طلایی باغداری:

مواظب علف های هرز باشید و از رشد علف‌های هرز و چمن‌ها در اطراف درخت خودداری کنید. زیرا این گیاهان در جذب مواد مغذی با درخت گردو به رقابت می‌پردازند و همچنین باعث جذب حشرات و آفات می‌شوند.

هر سال زمستان قبل از افتادن برگ‌ها، زمانی که درخت خفته است آن را هرس کنید. تمام شاخه‌های آسیب دیده و بیمار را حذف کنید. همچنین شاخه در هم رفته و شلوغ را نیز هرس کنید، این شاخه ها از رسیدن نور خورشید به مرکز درخت جلوگیری می‌کنند.

و یک تجربه در رابطه با داستان ابتدایی مقاله

گردو هایی که در زمین های کشاورزی که معمولا دارای جوندگانی نظیر موش هستند میکارید اگر دارای پوست سبز خشک شده روی خودشان باشند از جوندگان در امان خواهند ماند این روش را نیز در یک مقاله دیگر تشریح خواهیم کرد.

نتیجه گیری:

کاشت گردو از بذر بسیار راحت است . یک باغدار حرفه ای همواره می آموزد و به کار میبرد را بیاد داشته باشید و باغداری خود را با یادگیری مطالب جدید لذت بخش نمایید ما تکنیک هایی را در سایت به صورت رایگان آموزش میدهیم که میتواند در بخش آموزش های کاربردی آن ها را بیابید.

مهدی نیک بخت

موسس وب سایت باغ شهری

از سال ۱۳۹۶ که در حوزه باغداری شروع به تحقیقات کردم با باغداران محترم متعددی شروع به صحبت و مشورت کردم خوشحالم که پس از گذشت چندین سال به پشتوانه شما سایت باغ شهری یک منبع معتبر برای آموزش باغداری در سراسر کشور است بیش از ۲۰۰ مقاله در رابطه با باغداری مدرن ثمره اعتماد شما و جدیت من در این امر خطیر است.
دوره های آموزشی کاربردی:
کتاب چاپی سیر تا پیاز درخت گردو
فیلم بیست نکته طلایی در باغداری حرفه ای
کتاب دانلودی سیر تا پیاز درخت انگور
کتاب دانلودی سیر تا پیاز درخت گردو


کتاب چاپی سیر تا پیاز درخت گردو

جدیدترین محصول آموزشی

کتاب سیر تا پیاز درخت گردو برای باغداری درخت گردو لازم است، هر فردی که در حوزه درخت گردو فعالیت می کند و یا قصد احداث باغ گردو را دارد باید بداند که دنیای باغداری این درخت چه میگذرد و با شیوه های باغداری و نکات اختصاصی این درخت آشنا شود.

در صورتی که شما قصد احداث باغ گردو را دارید کتاب سیر تا پیاز درخت گردو شما را برای یک شروع قوی آماده می کند و دیدگاه شما را نسبت به این درخت تغییر خواهد داد.

مطالعه مشخصات کتاب

فیلم بیست نکته طلایی در باغداری حرفه ای

با افتخار به شما دوره آموزشی ویدیویی "بیست نکته طلایی در باغداری حرفه ای" را معرفی می کنیم. این دوره شامل مطالبی است که به شما در بهبود و بهره‌برداری از باغ کمک خواهد کرد.شما با اصول و روش‌های مهمی مثل هرس، کوددهی، سم‌پاشی، انتخاب نهال مناسب و مبارزه با افات آشنا خواهید شد.

در این دوره آموزشی، با تمام جزئیات به این موضوعات پرداخته خواهد شد و شما با داشتن دانش لازم، قادر خواهید بود باغ خود را به شکل حرفه‌ای مدیریت کنید و به بهترین نتیجه ممکن دست یابید.

مطالعه مشخصات دوره

کتاب سیر تا پیاز درخت انگور

باغداری به عنوان سرمایه گذاری بلندمدت، نیازمند انتخاب بهترین الگوها و روشهاست.
همچنین مستلزم شناخت دقیق از شرایط آب وهوایی و خاکی مورد نیاز درختان است تا از موارد تهدید سرمایه گذاری جلوگیری شود و بستر تولید اقتصادی و با کیفیت و کمیت مطلوب فراهم شود.

کتاب سیر تا پیاز درخت انگور برای هر باغداری که میخواهد صفر تا صد درخت انگور را آموزش ببینید لازم است.

مطالعه مشخصات کتاب

کتاب دانلودی سیر تا پیاز درخت گردو

کتاب سیر تا پیاز درخت گردو برای باغداری درخت گردو لازم است، هر فردی که در حوزه درخت گردو فعالیت می کند و یا قصد احداث باغ گردو را دارد باید بداند که دنیای باغداری این درخت چه میگذرد و با شیوه های باغداری و نکات اختصاصی این درخت آشنا شود.

در صورتی که شما قصد احداث باغ گردو را دارید کتاب سیر تا پیاز درخت گردو شما را برای یک شروع قوی آماده می کند و دیدگاه شما را نسبت به این درخت تغییر خواهد داد.

مطالعه مشخصات کتاب

مقالات باغداری بیشتر

نکات باغداری بیشتر

دیدگاه های ارزشمند کاربران

علی اکبر عربپور
۱۳۹۸-۰۹-۱۷ ۱۰:۰۷:۲۳

با عرض سلام وادب خدمت کارشناسان محترم بنده حدود دوماه است بذر گردو در خاک پرلیت کاشتم چند روز پیش جهت نمناک کردن مجدد سراغشون رفتم دیدم چند تا از آنها جوانه زدن می خواستم ببینم باید چکار کنم . باتشکر

۱۳۹۸-۰۹-۲۵ ۱۶:۴۲:۲۱

سلام میتوانید نسبت به کاشت انها اقدام فرمایید. اگر در پرلیت گذاشتید به مدت نهایتا یک هفته کافی بود اما میتوانید هم اکنون آنها را بکارید...


علی اکبر عربپور
۱۳۹۸-۰۹-۱۹ ۰۷:۰۳:۱۶

با سلام می واستم بدونم زمان بذرهای گردو در خاک پرلیت در یخچال به گلدان یا باغچه چه زمان است

۱۳۹۸-۰۹-۲۵ ۱۶:۵۵:۲۷

سلام همین طور که تجربه ثابت نموده است و در مقاله نوشته شده چیزی حدود 3 الی 4 روز یا کمتر از یک هفته میتوان جهت این امر اختصاص داده شود.